Łańcuchy na koła – w jakich sytuacjach się ich używa?

Wielu kierowców dba o to, aby wyposażenie ich samochodów było jak najbardziej całe. Bardzo wielu z nich nie interesuje się natomiast zbytnio produktami, jakimi są łańcuchy na koła, uważając, że wyposażenie takie nie będzie im potrzebne. Tymczasem okazuje się, że łańcuch na koła to istotny szczegół wyposażenia, a nierzadko może okazać się on dosłownie obowiązkowy, szczególnie wówczas, gdy jeździ się drogami posiadającymi oznaczenie mówiące o konieczności stosowania na nich takich łańcuchów.

Łańcuchy na kołach służą bezpieczniej jeździe zimą, kiedy to drogi są bardzo mocno zaśnieżone i oblodzone. Obowiązek ich posiadania w Polsce tyczy się przede wszystkim dróg znajdujących się w górach.
Wielu kierowców, którzy kupują je 1szy raz, zastanawia się nie tylko nad tym, jak założyć łańcuch na koła, ale również nad tym, na ilu kołach powinien się on znajdować. To, ile łańcuchów się zastosuje, uzależniony jest od napędu samochodu. W samochodach z napędem na cztery koła łańcuchy śniegowe zakłada się na wszystkie koła, a w sytuacji pojazdów z napędem na dwa koła, zakłada się je jedynie na te przednie.
Łańcuchy samochodowe zrobione mogą być z różnorakich materiałów. Najpopularniejsze są te metalowe, które zrealizowane są z bardzo trwałych stopów metalu. Dostępne są także plastikowe opaski antypoślizgowe na koła i tekstylne łańcuchy samochodowe.
Bez względu na to, jaki typ produktu się wybierze, powinno się znać model samochodu i rozmiar opon, mając także na uwadze to, że w niektórych modelach samochodów producenci zabraniają stosowania takiego rozwiązania. Dlatego organizując zakup samochodu, który ma służyć do jazdy po ośnieżonych drogach, warto od razu sprawdzić, czy założenie łańcuchów na koła będzie w ogóle możliwe.

Zobacz także: łańcuch śniegowy.

FacebookTwitterGoogle+Share

admin

You must be logged in to post a comment.