Fizjoterapia i rehabilitacja

MPD- objawy i leczenie. Mózgowe porażenie dziecięce to zespół objawów wynikających z uszkodzenia centralnego systemu nerwowego. Schorzenie to jest dość rzadkie, gdyż dotyka jedynie dwóch na tysiąc urodzonych dzieci. Sprawia przede wszystkim upośledzenie ruchowe i nieprawidłowości postawy.

Zaburzenia te mają charakter niepostępujący.
Czym jest spowodowana ta skaza wrodzona i jak można sobie z nią radzić, ażeby zapewnić osobie chorej jak najwyższy komfort życia?

Zacząć należy od tego, że choroba dotyka przeważnie dzieci przedwcześnie urodzonych albo po alkoholizmie matki. Specjaliści i lekarze w Gdyni i Sopocie mówią, że wystąpieniu mózgowego porażenia dziecięcego sprzyjają także wszelkie zakażenia, takie jak cytomegalia czy toksoplazmoza. Powodem rozwinięcia choroby mogą być też szeroko pojęte nieprawidłowości chromosomalne. Niezależnie jednakże od przyczyny, M.p.d jest chorobą nieuleczalną, zatem można jedynie starać się złagodzić objawy.
Do najczęstszych objawów MPD należy upośledzenie czynności neurologicznych , a ponadto ruchowych u dziecka. Możliwe są także dylematy z mową, w ogromnej liczbie przypadków ze wzrokiem , a oprócz tego uczeniem się. Osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym często odczuwają ból, który jest spowodowany przez nadmiernie naprężone lub skrócone mięśnie.
Niekiedy u osób dotkniętych tym schorzeniem występują również zaburzenia snu. W przebiegu choroby występują też zaburzenia czuciowe, przez co możliwie są kłopoty z wykonywaniem zasadniczych czynności, jak na przykład przygotowywanie i spożywanie posiłków.

Wyróżniamy kilka postaci mózgowego porażenia dziecięcego. Najczęstszą z nich jest postać spastyczna, która odróżnia się wzmożonym napięciem mięśniowym w kończynach. Jest to postać relatywnie najłatwiejsza do opanowania przez osobę chorą. Pacjent przez pełne może być leczony za pomocą metod ortopedycznych.
Kolejną jest postać móżdżkowa. Jest ona skutkiem uszkodzenia móżdżku. Osoby nią dotknięte w dużej liczbie przypadków mają kłopoty ze zdolnościami motorycznymi, takimi jak pisanie.
Ostatnią jest postać pozapiramidowa. Sprawia ona zmienne napięcie mięśni w kończynach, co skutkuje wykonywaniem przez pacjenta mimowolnych ruchów. Chorzy mają też dylematy z utrzymaniem stabilnej pozycji pionowej.
Dobrą formą przeciwdziałania objawom mózgowego porażenia dziecięcego jest możliwie jak najszybciej rozpoczęta terapia u trójmiejskiego rehabilitanta P. Michałowicza, który działa dla małych pacjentów z Gdańska Zaspy lub Oliwy i Żabianki bądź też w Gdynia Gołębiewo i Kacze Buki i także Gdynia Kolibki i Kolonia Chwaszczyno.
Odpowiednie terapie jak masaże i ćwiczenia umożliwiają małym pacjentom a nawet już dorosłym- zyskanie relatywnie wielkiej niezależności , a ponadto samodzielności. Leczenie mózgowego porażenia dziecięcego trwa zwykle przez pełne życie pacjenta, wymaga a zatem od niego bardzo wiele motywacji. Na szczęście terapia u Michałowicza Pawła jest ułatwiona dla mieszkańców i do tego Trójmiasto oferuje wiele fachowych klinik i fizjoterapeutów.
Mózgowe porażenie dziecięce jest bardzo ciężką przypadłością zarówno dla chorego, jak i jego rodziny. Na szczęście rozwój medycyny daje możliwość co najmniej częściowe administrowanie objawów.

Na nieszczęście stale powiększająca się liczba osób boryka się z dyskopatią. Powinno się podkreślić, że ta choroba jest bardzo uciążliwa. Dyskopatia to bowiem schorzenie krążka międzykręgowego, które polega na uwypukleniu jądra krążka międzykręgowego.

Powinno się podkreślić, że osoby z takimi dolegliwościami mają np problemy z bólami pleców, które mogą wręcz promieniować do stóp. Nic zatem dziwnego, że dyskopatia jest uważana za chorobę, która faktycznie mocno może dać się we znaki. Co zrobić, aby dyskopatia nie utrudniała wykonywania wielu codziennych czynności? Bez wątpienia przyda się odpowiedni rehabilitant. Powinno się podkreślić, że osoby wykonujące ten zawód mają właściwą edukację i doświadczenie która dzięki temu wiedzą co robić, aby dyskopatia aż tak bardzo nie dawała się we znaki. Profesjonalny terapeuta rehabilitacyjny jest na wagę złota w obecnych czasach i z tym zgodzi się prawdopodobnie każda osoba. Powinno się zaznaczyć, że dyskopatia to choroba, która sprawia, że życie prywatne oraz dodatkowo zawodowe bardzo na tym cierpi. Nie może zatem dziwić, że ludzie tak w wielu sytuacjach pytają się znajomych gdzie przyjmuje jakiś świetny rehabilitant. Jest to w pełni zrozumiałe. Wszystko dlatego, że bardzo dobry kinezyterapeuta jest w stanie pomóc, by odczuwać zdecydowanie zredukowany ból. Oczywiście trzeba liczyć się z minimum kilkoma sesjami, ponieważ zazwyczaj ciężko jest wyleczyć pacjenta w ciągu jednej wizyty. To także dużo zależy od stanu choroby. O ile dyskopatia jest bardzo rozwinięta, to powinno się nastawić się na więcej wizyt. Na pewno natomiast warto, ponieważ bardzo dobry kinezyterapeuta przy użyciu swojej wiedzy i innowacyjnego sprzętu jest w stanie sprawić, że ból będzie zdecydowanie mniejszy, a dana osoba wróci zwyczajnie do przyjemności z powszechnego, codziennego życia. Jeżeli zatem macie tego rodzaju dylematy, to nie ma co zwlekać. Powinno się zaraz udać się do adekwatnego specjalisty, aby spowodował, że dyskopatia będzie zdecydowanie mniej odczuwalna. Im dana osoba będzie dłużej zwlekać z udaniem się do lekarza, tym dla niej gorzej. Dużo lepiej to załatwić zwyczajnie możliwie jak najszybciej.
Dodatkowe informacje: dobry fizjoterapeuta w Gdańsku.

FacebookTwitterGoogle+Share

admin

You must be logged in to post a comment.